ورود


معرفی مجتمع

مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی تابستان 99 در حوزه علمیه قم با ماموریت های زیر تاسیس شد:
الف) تربیت و تامین منابع انسانی متخصص مورد نیاز حوزه و نظام در رشته های فقه، حقوق و قضای اسلامی، زیر رشته ها و گرایش ها و دانش های بینارشته ای مرتبط؛
ب) انجام پژوهش های فقهی حقوقی براساس اولویت های مورد نظر حوزه و نظام.

 

اهداف مجتمع عبارتند از:
1. تربيت متخصصان حوزوي، در رشته و گرايش هاي فقه، حقوق و قضای اسلامی؛
2. ايجاد زمينه مناسب براي توسعه دانش و پژوهش در زمینه فقه، حقوق و قضای اسلامی و ارتقاي كيفي رشته ها و گرايش هاي مورد نظر؛
3. تامین بخشی ازمنابع انسانی مورد نیاز حوزه و نظام برای تصدی امر قضا وهم چنین تدریس وپژوهش در رشته های مورد نظر ؛
4. انجام پژوهش های مورد نیاز بر اساس نیازسنجی ها و اولویت های پژوهشی حوزه و نظام؛
5. برگزاری دوره ها و کارگاه های دانش افزایی در زمینه فقه، حقوق و قضای اسلامی.
این مجتمع دو مجموعه آموزشی منظم به نام های مدرسه عالی قضاوت و مرکز تخصصی فقه و حقوق ویک مرکز آموزش-های کاربردی دارد. هم چنین یک مرکز پژوهشی نیز در این مجتمع فعالیت خواهد کرد که بند 4 از اهداف ذکر شده مجتمع را تحقق می بخشد.

 

سیاست های آموزشی:
1. جامع نگری در برنامه ریزی تربیتی و آموزشی مجتمع، متناسب با نیازهای حوزه، جامعه و نظام؛
2. اهتمام به تهذیب و تربیت اخلاقی طلاب در کنار تعلیم دانش وارتقائ علمی؛
3. تلاش در جهت تقویت روحیه انقلابی و ارتقاي آگاهی‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی طلاب؛
4. اهتمام به سنت های اصیل حوزه در امر پژوهش، آموزش وتهذیب؛
5. تأکید بر پژوهش محوری در امر آموزش.
یکی از نکات مهم در امر آموزش در تمامی بخش های مجتمع اهتمام نسبت به دروس فقه و اصول عمومی طلاب در مدت تحصیل در بخش های تخصصی مجتمع است. مجتمع با دقت و وسواس کامل این آموزش ها راپی گیری کرده و نظارت جدی بر فرایند تحصیل این دروس در کنار دروس تخصصی اعمال می کند.

 

مجموعه های آموزشی مجتمع:

 • مدرسه عالی قضاوت

مدرسه عالی قضاوت از تجمیع دو مرکز حقوق و قضای سابق (معروف به مرکز تحت اشراف آیت الله مقتدایی) و مرکز تحت حمایت قوه قضائیه (مشهوربه مرکز فقه القضا) تشکیل شده است. این مدرسه در سال جاری اولین دوره پذیرش خود را ازمیان طلاب حوزه های علمیه انجام می دهد. رسالت و ماموریت این مدرسه که با حمایت و پشتیبانی قوه قضائیه فعالیت می کند، تربیت قاضی و کمک به تامین منابع انسانی مرتبط با حقوق و قضا است.

آموزش های مدرسه عالی قضاوت کاربردی و ناظر به تربیت نیروی انسانی برای تصدی امر قضاوت و شغل های مرتبط است. طلابی که علاقمند خدمت در امورقضایی هستند می توانند از طریق ورود به این مدرسه ادامه تحصیل داده و اهداف خود را پی­گیری نمایند.

فارغ التحصیلان این مدرسه براساس تفاهم نامه مجتمع با قوه قضائیه در اولویت جذب نیروی انسانی برای تصدی منصب قضاوت قرار خواهند داشت.

مدرسه عالی قضاوت در سال تحصیلی جدید در دو سطح دانش پژوه می پذیرد:

الف) سطح دو :

 1. رشته حقوق و قضای اسلامی

ب) سطح سه:

 1. رشته حقوق خصوصی
 2. رشته حقوق جزا و جرم شناسی

 

 • مرکز تخصصی فقه وحقوق

مرکز تخصصی فقه و حقوق دومین مجموعه آموزشی از زیر مجموعه های مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی است که ان­ شاءالله در سال تحصیلی پیش رو اولین دوره جذب دانش پژوه را انجام می دهد.

این مرکز با هدف تربيت متخصصان حوزوي، در رشته ها و گرايش ­هاي فقه و حقوق و  ایجاد زمینه مناسب برای توسعه این دانش و تامین منابع انسانی شایسته برای تدریس و پژوهش و تعمیق آموزه های فقهی و حقوقی طلاب جهت تقویت توان به‌کارگیری تراث فقهای حوزه‌های علمی در راستای حل مسائل فقهی حقوقی و پاسخ­گویی به نیازهای روزآمد فعالیت می کند.

طلابی که قصد ورود به امور اجرایی مرتبط با حقوق و قصا ندارند و در صدد ادامه تحصیل تخصصی در بینارشته فقه و حقوق بوده و به تخصص علمی در این مسیر می اندیشند و رسیدن به قله های علمی در این رشته را دنبال می کنند و به پژوهشگری و نوآوری علمی در این عرصه علاقمند هستند، می توانند با ورود به این مرکز، اهداف علمی و پژوهشی خود را پی گرفته و دانشنامه سطح سه و در صورت ادامه سطح چهار خودر ا از این مرکز دریافت کنند.

این مرکز در اولین سال فعالیت آموزشی ـ پژوهشی خود از میان طلاب واجد شرایط در دو مقطع زیردانش­ پژوه می پذیرد.

الف)سطح دو:

 1. رشته فقه و حقوق

ب)سطح سه:

 1. رشته فقه و حقوق خصوصی
 2. رشته فقه و حقوق جزا و جرم شناسی
 3. رشته فقه و حقوق عمومی
 4. رشته فقه و حقوق خانواده

مدرسه عالی قضاوت و مرکز تخصصی فقه و حقوق این مجتمع بر اساس مصوبات مرکز مدیریت حوزه های علمیه به فارغ التحصیلان در مقطع سطح دو و سه و در آینده مقطع سطح چهار مدرک رسمی حوزوی اعطا می کند.

 

محتواهای آموزشی:

محتوای آموزشی مجتمع به سه دسته کلی زیر تقسیم شده است:

 • فقه و اصول عمومی

این بخش از آموزش ها براساس ضوابط آموزشی مرکز مدیریت حوزه های علمیه انجام می شود و مجتمع نظارت کامل و جدی بر فرآیند حضور منظم و جدی طلاب در این دروس خواهد داشت و در مقاطع خاصی براساس برنامه نسبت به ارزیابی نحوه تحصیل دروس عمومی اقدام خواهد شد و مشاوره ها و راهنمایی های لازم در این زمینه در اختیار طلاب مجتمع قرار خواهد گرفت.

 • دروس تخصصی

دروس تخصصی مدرسه عالی قضاوت و مرکز تخصصی فقه و حقوق در مقاطع مختلف تحصیلی براساس سرفصل های آموزشی مصوب حوزه ­های علمیه به انجام می رسد.

 • فوق برنامه­ های آموزشی، پژوهشی و مهارتی

مجتمع در کنار برنامه های رسمی آموزشی، فوق برنامه ها و دوره های آموزشی ، پژوهشی و مهارتی ونشست های علمی و در صورت امکان اردوها و بازدید علمی خاصی را متناسب با مقاطع تحصیلی دانش پژوهان و نیاز های علمی کاربردی رشته تحصیلی مورد نظر طراحی و با امتیازات لازم برای طلاب اجرا خواهد کرد.

 

مزیت های تحصیل در مجتمع فقه حقوق وقضای اسلامی:

طبعا برای تحصیل در این مجتمع مزایایی نیز برای طلاب در نظر گرفته شده است. برخی از این مزایا عبارتند از:

 1. اهتمام به تقویت بنیه فقهی اصولی دانش پژوهان با بهره ­گیری از استادان فاضل و مجرب؛
 2. آموزش دروس تکمیلی متناسب با گرایش تخصصی؛
 3. طراحی و اجرای فوق برنامه­ های علمی آموزشی ـ پژوهشی متناسب با نیاز دانش پژوهان؛
 4. بهره گیری از امکانات کتابخانه‌ای و رایانه‌ای مجتمع؛
 5. پایش مستمر وضعیت دروس فقه و اصول حوزه توسط استادان و مشاوران علمی مجتمع؛
 6. ارائه مشاوره های علمی پژوهشی در مسیر رشد علمی طلاب؛
 7. اولویت در جذب در قوه قضاییه برای طلاب مدرسه عالی قضاوت؛
 8. بهره‌مندی از امکان برگزاری امتحانات شفاهی و مصاحبه های دروس خارج حوزه و اخذ موضوع، نگارش و دفاع از پایان نامه ­و رساله­ های پایان مقاطع تحصیلی در مجتمع؛
 9. برگزاری کارگاه­های تهذیبی و فرهنگی برای خانواده ­های شاغلان تحصیل در مجتمع و بهره­ مندی آنان از مشاوره ­های روان­شناختی؛
 10. اعطای دانشنامه رسمی حوزه به فارغ ­التحصیلان؛
 11. بهره­ مندی از کمک هزینه تحصیلی در مدت تحصیل؛
 12. بهره مندی از امکانات خوابگاهی.