ثبت‌نام دومین دوره پذیرش اساتید فقه و اصول در رشته‌های تخصصی فقه و حقوق آغاز شد

حجت الاسلام والمسلمین مهدی محقق فر به سمت مدیر مرکز تخصصی فقه و حقوق مجتمع منصوب شد.

 


مدیر مرکز تخصصی فقه و حقوق، از آغاز ثبت‌نام دومین دوره آموزشی «پژوهش‌محور» در رشته‌های فقه و حقوق در سطح سه ویژه اساتید فقه و اصول حوزه خبر داد.


 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی محقق‌فر، مدیر مرکز تخصصی فقه و حقوق، همراه با آغاز ثبت‌نام دومین دوره پذیرش اساتید فقه و اصول در مصاحبه‌ای اختصاصی با روابط‌عمومی مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی گفت: مرکز تخصصی فقه و حقوق، در راستای ارتقای گرایش‌های تخصصی فقه و به‌منظور حل مسائل نظامِ اسلامی در این حوزه دانشی، از میان طلاب مستعد و علاقه‌مند دانش‌پژوه می‌پذیرد. وی افزود: این مرکز علاوه بر جذب طلاب فاضل، اقدام به پذیرش مدرسان فقه و اصول در قالب دوره‌های آموزشیِ پژوهش‌محور ویژه استادان در سطح سه می‌نماید. مرکز تخصصی فقه، در سال گذشته از میان استادان فقه و اصول دوره آموزشی رشته فقه و حقوق خصوصی با رویکرد حقوق قراردادها در سطح چهار خود را راه‌اندازی کرده است.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به رشته‌های تخصصی فقه و حقوق موجود در این فراخوان بیان کرد: داوطلبان ورود به این مرکز می‌توانند یکی از رشته‌های فقه و حقوق سطح دو (با کد ۲۱۴۱۳۰۰) ، فقه و حقوق خصوصی (با کد ۳۱۴۱۵۰۰) ، فقه و حقوق جزا و جرم‌شناسی با کد (۳۱۴۱۴۰۰) و فقه و حقوق عمومی با کد(۳۱۴۲۰۰۰ ) را در سطح سه انتخاب و تا تاریخ 10 خرداد نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

مدیر مرکز تخصصی فقه و حقوق افزود: طلاب ورودی در این دوره‌ها بنا بر زمینه تخصصی که انتخاب کرده‌اند؛ علاوه بر فقه و اصول عمومی حوزه، دروس فقه عقود، فقه قضا، فقه جزا و فقه ضمانات را نیز مطالعه می‌کنند. همچنین دروس تخصصی حقوق مرتبط با حوزه تخصصی در هر یک از رشته‌ها آموزش داده می‌شود.

آزمون ورودی مرکز تخصصی فقه و حقوق

وی ادامه داد: آزمون ورودی این مرکز به‌صورت مصاحبه علمی از مباحث فقه و اصول حوزه خواهد بود که در سطح دو برخی ابواب منتخب از کتاب شرح لمعه شهید ثانی و اصول فقه مرحوم مظفر و یا حلقه ثانیه شهید صدر و برخی از قسمت‌های مکاسب شیخ و تمامی کتاب اصول رسائل است. پس از احراز صلاحیت‌های علمی، استعداد و علایق علمی داوطلبان سنجیده می‌شود و داوطلبان برتر پذیرش نهایی خواهند شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محقق‌فر با بیان اینکه دروس فقه عمومی حوزه جز سرفصل‌های این دوره‌ها است افزود: پذیرفته‌شدگان مرکز لازم است مطابق قوانین آموزشی حوزه‌های علمیه و با کیفیت مطلوب، این دروس را بگذرانند. این مرکز به کمک استادان و مشاوران خود وضعیت علمی آنان را به‌صورت مستمر ارزیابی نموده، راهنمایی‌های لازم جهت بهبود آموزش را به آنان ارائه می‌کنند.

مزیت‌های تحصیل در مرکز تخصصی فقه و حقوق

مدیر مرکز تخصصی فقه و حقوق تصریح کرد: استفاده از استادان متبحر در فقه و حقوق، مقارنه مباحث فقهی و حقوقی، آموزش کاربردی مهارت‌های پژوهشگری و نگارش علمی زمینه‌سازی جهت ایجاد توان دستیاری پژوهشگری در حوزه چالش‌های علمی نظام اسلامی در حوزه فقه و حقوق، استفاده از کتابخانه تخصصی و سالن مطالعه مناسب، بهره‌مندی پذیرفته‌شدگان و خانواده آنان از خدمات روان‌شناختی و مشاوره، اعطای مدرک تخصصی معتبر حوزه، پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی و طراحی و اجرای برنامه‌های تهذیبی و فرهنگی برای تقویت روحیه معنوی طلاب از مزیت‌های تحصیل در این مرکز است.

وی تأکید کرد: از آنجا که رویکرد این مرکزِ آموزشی پژوهش‌محور است؛ داوطلبان متعهد به شرکت در تمامی فوق‌برنامه‌های پژوهشی هستند، مرکز هم دراین‌خصوص راهنمایی و حمایت‌های ویژه‌یا را در نظر گرفته است.

وی مهلت ثبت‌نام داوطلبان را تا دهم خردادماه عنوان کرد و بیان داشت: طلاب داوطلب لازم است جهت ثبت‌نام در زمان تعیین شده، به سامانه حوزه به نشانی paziresh.ismc.ir مراجعه نمایند. استادان داوطلب به ورود به دوره‌های ویژه مدرسان فقه و اصول می‌توانند به نشانی https://form.avalform.com/view.php?id=46616073 مراجعه و به‌صورت متمایز از سایر داوطلبان ثبت‌نام کنند. شایان‌ذکر است که اساتید دارای رزومه علمی‌ – پژوهشی مطلوب، از آزمون علمی معاف هستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محقق‌فر افزود: باتوجه‌ به پرسش متعدد طلابِ محترم، فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند در همین مرکز در صورت احراز صلاحیت‌های لازم در سطح بعدی ادامه تحصیل دهند و در آینده در مراکز آموزشی – پژوهشی در حیطه تخصصی فقه و حقوق فعالیت‌های علمی و پژوهشی مشغول شوند. همچنین ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط با زمینه تخصصی در مراکز آموزش عالی دانشگاهی و تصدی مناصب علمی اجرایی از جمله منصب قضا، کارشناسی حقوق و وکالت بلامانع است.

لازم به ذکر است؛ داوطلبان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌تلفن ۳۶۷۰۹۳۵۲- ۰۲۵ (ساعت 15 تا 19) تماس حاصل نمایند و یا به نشانی قم، خیابان امام، کوچه شماره 54، مدرسه علمیه علویه، طبقه اول مرکز تخصصی فقه و حقوق مراجعه کنند.

photo 2023 05 17 16 51 21