ورود


معرفی کتاب«جبران خسارت معنوی»

بنر معرفی کتاب جبران خسارت معنوی

کتابچه جبران خسارت معنوی؛ که مشتمل بر دو بخش است، با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی در سال 1399 تدوین و در سال 1400 تجدید چاپ شده است.


معرفی محصولات مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی

کتاب «جبران خسارت معنوی»

کتابچه جبران خسارت معنوی؛ بررسی فقهی و حقوقی، با تأکید بر ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری که مشتمل بر دو بخش است، با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی در سال 1399 تدوین و در سال 1400 تجدید چاپ شده است.

بخش اول، به ارائه گزارش نشستی با همین موضوع که با حضور اساتید معزز حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد حبیبی‌تبار، دکتر نجات‌الله ابراهیمیان و دکتر ایرج بابایی برگزار شد پرداخته است.

بخش دوم آن نیز به جمع‌آوری و مستندسازی آرا، نظرات و فتاوای فقهای امامیه درباره خسارت معنوی اختصاص‌یافته است. این بخش توسط دانش‌پژوه سابق مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی حجت‌الاسلام جناب آقای فاضل حدادی تدوین شده است.

باتوجه ‌به آنکه شورای نگهبان در آخرین اظهارنظر خود پیرامون پرداخت مالی برای جبران خسارت معنوی در ماده 14 آیین دادرسی کیفری این امر را پذیرفته است، سؤال درباره مبانی فقهی و حقوقی این موضوع تشدید یافته است. در راستای بررسی این مسئله، ابتدا مبنای فقهی شورای نگهبان در پذیرش جبران مالی خسارت معنوی واکاوی شده و در ادامه با گزارش نظر فقهای امامیه در این موضوع، مبانی دیگر پذیرش این مطلب بیان گردیده است. سپس مبنای حقوقی جبران مالی خسارت معنوی با عطف نظر به ماهیت مسئولیت مدنی بررسی شده است. در نهایت هم پیشنهادی برای حل مشکل نحوه تقویم خسارت معنوی به میان آمده است.

photo ۲۰۲۳ ۰۸ ۲۷ ۱۵ ۱۴ ۰۶

شناسنامه کتاب «جبران خسارت معنوی»

مؤلفان:
فاضل حدادی، جواد حبیبی‌تبار، نجات‌الله ابراهیمیان، ایرج بابایی

ویراستار:
مجید صادق‌نژادنائینی

زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 297.37
سال چاپ: 1399
نوبت چاپ: 2
تیراژ: 500 نسخه
تعداد صفحات: 80
قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)
شابک 10 رقمی: 6227553042
شابک 13 رقمی: 9786227553048