ورود


مدیر مدرسه عالی قضاوت: آزمون پذیرش دوره کوتاه مدت پایان هر فصل برگزار خواهد شد/خواهران طلبه می‌توانند در آزمون‌های ورودی دوره کوتاه‌مدت شرکت کنند

مصاحبه عابدی

 


با توجه‌ به پایان اولین دوره آموزشی کوتاه‌مدت حقوق و قضای اسلامی در سال جاری و افتتاحیه دوره جدید؛ با حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدی مدیر مدرسه عالی قضاوت و مستشار دیوان عالی کشور پیرامون مزایا و شرایط شرکت در این دوره به گفتگو پرداختیم.


 

▫️ به گزارش روابط‌عمومی مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی، در ابتدای گفتگو حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدی، درباره پذیرش دومین دوره کوتاه‌مدت حقوق و قضای اسلامی که در بهمن‌ماه سال جاری انجام شده است گفت: تعداد ۲۳ نفر از داوطلبان واجد شرایط جهت شرکت در دوره مراحل سنجش علمی و روان‌شناختی را پشت سر گذاشته که از ۱۱ بهمن در کلاس‌های درس حضور خواهند یافت.

▫️مستشار دیوان عالی کشور خاطرنشان کرد، بر اساس برنامه‌ریزی مجتمع برای پذیرش و برگزاری دوره کوتاه‌مدت؛ در پایان هر فصل یک آزمون برگزار خواهد شد که پذیرفته‌شدگان علمی و روان‌شناختی، این آزمون از آغاز فصل بعد در کلاس‌های آموزشی شرکت خواهند کرد.

▫️ایشان در خصوص سومین دوره کوتاه‌مدت حقوق و قضای اسلامی افزود: آزمون پذیرش سومین دوره کوتاه‌مدت برادران نیز از ابتدای اسفندماه سال جاری انجام خواهد شد و دوره آموزشی پذیرفته‌شدگان سومین دوره نیز از ابتدای خرداد سال آینده آغاز می‌شود.

▫️مدیر مدرسه عالی قضاوت پیرامون دوره کوتاه‌مدت حقوق و قضای اسلامی برای طلاب خواهر گفت: با توجه به تفاهم‌نامه فی ما بین مجتمع و معاونت منابع انسانی قوه قضاییه و توافق‌نامه‌ای که با مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران ایجاد شده است، خواهران طلبه نیز با توجه به شرایط ویژه و اقتضایی آنان، می‌توانند در آزمون‌های ورودی دوره کوتاه‌مدت شرکت نموده و در صورت موفقیت در مصاحبه‌های علمی و روان‌شناختی، وارد دوره آموزشی کوتاه‌مدت شوند که البته این دوره به‌صورت خاص توسط اساتید مجرب و با مدیریت حوزه علمیه خواهران برگزار خواهد شد.

▫️عابدی با اشاره به هم‌زمانی گزینش و آموزش به‌عنوان مزیت دیگر دوره کوتاه‌مدت افزود: بر خلاف جذب اختصاصی و عمومی که در آن فرد بعد از قبولی در مصاحبه علمی و روان‌شناسی و طی مراحل گزینش که عمدتاً بیش از یک سال به طول می‌انجامد دوره کارآموزی را شروع می‌کند؛ در دوره کوتاه‌مدت هم زمان با قبولی در آزمون و مصاحبه، دوره آموزشی شروع شده و به‌موازات پرونده گزینش داوطلب تشکیل و در روند تحقیقات قرار می‌گیرد که این هم‌زمانی دوره آموزشی و گزینش موجب صرفه‌جویی و تسریع در روند جذب به مدت حداقل ۸ ماه را در پی خواهد داشت.

▫️ایشان در خصوص متون درسی دوره کوتاه‌مدت افزودند: دوره در قالب ۴ ترم متشکل از دروس حقوقی و کیفری به میزان ۴۳ واحد است و پذیرفته‌شدگان دوره کوتاه‌مدت برخلاف برخی از دوره‌ها که دوره آموزشی‌شان عمدتاً پیرامون مباحث کیفری هست هم‌زمان مباحث حقوقی و کیفری را تعلیم می‌بینند که این امر موجبات جامعیت علمی دانش‌پژوه را فراهم آورده و در آینده شغلی داوطلب نیز ضمن فراهم نمودن اسباب رسیدگی مدقانه و صدور آرای متقن و صحیح و مصون بودن از تضییع حق‌الناس و مشکلات انتظامی و اخروی، تسهیل در تصدی در محاکم حقوقی و خانواده را نیز به همراه خواهد داشت.

▫️مستشار دیوان عالی کشور در خصوص کیفیت آموزش دوره‌های کوتاه‌مدت بیان داشت: مجتمع فقه و حقوق بنا دارد دوره‌ها را با تعداد ۲۰ داوطلب برگزار نماید و در طول دوره از اساتیدی که دارای تحصیلات حقوقی باسابقه کار قضایی هستند استفاده نماید، به‌نحوی‌که داوطلب در طول دوره ضمن آشنایی علمی با مباحث و رویه‌های قضایی و نحوه رسیدگی به پرونده نیز آشنا می‌شود. این در حالی است که دوره‌های مقدماتی کارآموزی عمدتاً با تعداد کارآموزان بیشتر و با استفاده از اساتید دارای دانش حقوقی محض تشکیل می‌گردند.

▫️مدیر مدرسه عالی قضاوت افزود: اعطای گواهی پایان دوره یکی دیگر از مزایای دوره کوتاه‌مدت است که پذیرفته‌شدگان پس از دریافت گواهی نیازی به گذراندن مرحله مقدماتی آموزش قضات را ندارند و پس از قبولی در گزینش مستقیماً وارد مرحله پودمان می‌شوند که همین مسئله متوسط ۸ ماه تسریع در رون