پرونده «شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری» در نشستی تحلیل و بررسی شد

slid

نشست تحلیل پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری در مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی برگزار شد.


✍️ به گزارش روابط‌عمومی مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی، یکشنبه ۲۹ بهمن نشست علمی – تخصصی با موضوع «تحلیل پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری» در سالن اجتماعات مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی با حضور جمعی از طلاب، دانشجویان و دانش‌پژوهان مجتمع برگزار شد.

▫️ در این نشست که با دبیری علمی آقای رضا نوریان (دانشجوی دکترای حقوق بین‌الملل دانشگاه قم) برگزار شد؛ دکتر محمد حبیبی مجنده (عضو هیئت‌علمی دانشگاه مفید) و دکتر سید حسام‌الدین لسانی (عضو هیئت‌علمی دانشگاه حضرت معصومه سلام‌الله علیها) به تبیین ابعاد حقوقی این شکایت و تحلیل اقدامات اسرائیل در نوار غزه در پرتو کنوانسیون نسل‌کشی پرداختند.

▫️طبق کنوانسیون نسل‌کشی؛ اموری مانند کشتن، ایجاد آسیب جدی جسمی یا روحی، تحمیل شرایطی در زندگی افراد در راستای تخریب فیزیکی گروه جمعیتی، جلوگیری از تولد و انتقال اجباری کودکان به‌قصد نابودی کلی یا جزئی یک گروه ملی، قومی، نژادی و مذهبی ممنوع است و نسل‌کشی به‌حساب می‌آید.

▫️اما با این‌حال رژیم صهیونیستی پس از هفت اکتبر (۱۵ مهر) دست به اقدامات غیرانسانی زده که منجر به شهادت بیش از بیست و هشت هزار فلسطینی شده است. بر این اساس استفاده از ظرفیت‌های حقوق بین‌الملل، در کنار سایر ابزارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی برای کنترل این رژیم و توقف فجایع آن ضرورتی انکار ناپذیر است.

6

3

7

انعکاس نشست تحلیل پرونده «شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری» در شبکه خبر