ورود


نشست‌ نقد آرای قضایی با موضوع «وضعیت فقهی – حقوقی والدین حضانتی در کودک متولد از رحم جایگزین» برگزار شد

خبر نشست نقد رای قضائی

نشست‌ نقد آرای قضایی با موضوع «وضعیت فقهی – حقوقی والدین حضانتی در کودک متولد از رحم جایگزین» در سالن اجتماعات مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی با حضور جمعی از طلاب، دانشجویان و دانش‌پژوهان مجتمع برگزار شد.


 

▫️ به گزارش روابط‌عمومی مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی عصر یکشنبه ۱۳ اسفند نشست‌ نقد آرای قضایی با تکیه بر نقد رأی شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر تهران و با موضوع «وضعیت فقهی – حقوقی والدین حضانتی در کودک متولد از رحم جایگزین» در سالن اجتماعات مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی با حضور جمعی از طلاب، دانشجویان و دانش‌پژوهان مجتمع برگزار شد.

▫️بنابراین گزارش، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدرضا رضانیا معلم (مستشار دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قاضی صادرکننده رأی) با مرور پرونده، به تبیین مفهوم والدین حضانتی پرداخته و مستندات رأی به تعلق حضانت دوقلوهای متولد شده به صاحب رحم (پذیرنده) را بیان کرد.

▫️در ادامه دکتر محمد روشن (عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی) علی‌رغم موافقت با حکم دادگاه، استدلال‌های قاضی و نحوه انشای رأی را مورد انتقاد قرار داد. همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدهادی فاضل بابلی (استاد سطوح عالی و درس خارج حوزه علمیه قم) نیز از منظر مبانی فقه به تحلیل پرونده پرداخته و ضمن بیان ایرادات حکم دادگاه، با استدلالات و مستندات قاضی و نحوه انشای رأی به مخالفت پرداخت. ایشان با خدشه در مفهوم والدین حضانتی، نظریه حضانت جنین توسط صاحب تخمک و تفکیک بین مفهوم حضانت و نگهداری را تقویت کرد. این نشست علمی در پایان با پرسش‌وپاسخ از طرف حاضرین خاتمه یافت.

▫️لازم به ذکر است، علاوه بر شرکت‌کنندگان حاضر در جلسه، دانش‌پژوهان مجتمع در شعبه قزوین نیز با حضور در محل این شعبه، به‌صورت مجازی در این جلسه حاضر شدند.

1

 

2

 

3

 

 

4
5

9

6

11

 

10

 

7

8